Hip-Hop Star
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Grasul X.X.L

In jos

Grasul X.X.L  Empty Grasul X.X.L

Mesaj  ManUs.!? Mar Noi 22, 2011 11:07 am

Grasu XXL cântă de la vârsta de 14 ani, provenind dintr-o familie cu tradiție in domeniu. Primul material discografic al cântărețului se numește Personajul negativ și este o colaborare Paco 10 Grei; cei doi au fost uniți sub numele XXL & 10 Grei. Acesta a fost lansat pe 10 iulie 1999. Primul său album solo, Curaj, a fost lansat în iulie 2006 și este un material într-adevăr inedit atât prin sunet, cât și prin modalitatea interpretării. La mai puțin de un an de la Curaj a urmat mixtape-ul Evident lansat împreună cu Dj Swamp. În 2007, Grasu XXL a înființat casa de producție muzicală împreună cu cei de la Agresiv, Guess Who, Paco, Maximilian, Spike și Tranda. Cel de-al doilea album solo al rapperului, Oameni, a fost lansat oficial de casa de discuri Cat Music pe 25 noiembrie 2010. Pe 5 septembrie 2011 (în ziua de Luni), Grasu XXL a lansat o piesă numită „LaLa Song”, în colaborare cu Guess Who. Melodia este extrasă de pe vitorul album al lui Grasu XXL, Unu.

Pe 26 februarie 2010, Grasu XXL a plecat într-un mini-turneu cu Maximilian.

Grasu XXL a declarat că n-are ce să spună despre viața personală deoarece este foarte plictisitoare.

Începuturile

Nichifor Dragoș s-a născut pe 11 august 1981 în Buhuși, Bacău. La vârsta de 13 ani și-a pierdut ambii părinți.[4]

Grasu XXL cântă de la vârsta de 14 ani, provenind dintr-o familie cu tradiție in domeniu.[5] A fost „injectat” cu microbul hip-hop-ului, deși în familia lui se asculta muzică de altă factură (jazz, funk), tatăl său fiind un cunoscător al bass-ului.[5] Din această cauză, artiștii preferați ai lui Dragoș sunt Stevie Wonder, George Benson, Chick Corea, Timpuri Noi și mulți alții.[5] Printre artiștii săi preferați din domeniul hip hop-ului se numără B.U.G. Mafia.[5]

Primul material discografic al cântărețului se numește Personajul negativ și este o colaborare Paco 10 Grei; cei doi au fost uniți sub numele XXL & 10 Grei.[5] Albumul a fost lansat prin Cat Music pe data de 10 iulie 1999 și are colaborări cu Tataee de la B.U.G. Mafia, Roxana, Maximilian, Mahsat și Kiper.[5] O piesă din tracklistul oficial al albumului în colaborare cu Roxana, „Privesc de sus în sus”, a beneficiat de un videoclip.[5]

[modificare] Primul album solo și mixtape-ul EvidentPrimul său album solo, Curaj, a fost lansat în iulie 2006 și este un material într-adevăr inedit atât prin sunet, cât și prin modalitatea interpretării.[6] Prin acest material și-a dorit să scoată hip-hop-ul din „tiparele cartierului”. Albumul a fost produs de Tataee și Caddy de la B.U.G. Mafia (producători executivi) și a fost înregistrat, mixat și masterizat la Ines.[7] Materialul s-a bucurat de foarte mult succes, promovând de pe el single-uri precum „Fără Filtru” (remix cu Mari, Maximilian și Paco) sau „Curaj” (cu Swamp). Toate piesele de pe album sunt în colaborare cu un artist, pe cele 13 piese fiind prezenți Dj Swamp (la B.U.G. Mafia în acea perioadă), Bitză, Mari de la M&G, Houdini și Maximiian de la Mahsat, Paco 10 Grei, Queen Bee, Mario, Artan, Uzzi de la B.U.G. Mafia și Villy.[7]

La mai puțin de un an de la Curaj a urmat mixtape-ul Evident lansat împreună cu Dj Swamp. Acesta conține piese remixate de Swamp, Agresiv, Motzu și Villy și anunță viitorul album al artistului, Oameni, care va fi lansat abia în 2010.

[modificare] Înființarea Okapi Sound și al doilea album solo, OameniÎn 2007, Grasu XXL a înființat casa de producție muzicală împreună cu cei de la Agresiv, Guess Who, Paco, Maximilian, Spike și Tranda.

Cel de-al doilea album solo al rapperului ar fi trebuit să apară în 2007, deși managementul prost a făcut albumul să mai aștepte.

În vara lui 2009 a lansat primul single care promovează albumul cel de-al doilea album solo al său, Oameni: „Prea mult fum”, o colaborare cu Mitză (Agresiv). Videoclipul piesei a fost regizat de Spike, la filmări fiind prezenți mai mulți membrii Okapi Sound: Agresiv, Guess Who, Maximilian, JJ, dar și Laura Andreșan și Motzu (o parte din ei apar și în videoclip).

Lansarea albumului a fost amânată de asemenea pe 24 septembrie 2009.[8]

La sfârșitul anului 2009 a urmat cel de-al doilea single care promovează albumul, o colaborare cu Alex Velea: „Turnin'”. Piesa a fost realizată de HaHaHa Production și a beneficiat de un clip în regia lui Iulian Moga filmat la Buftea.

Conform informațiilor oferite de Monden.info, Oameni ar fi trebuit să apară la sfârșitul lui 2009, deși nici măcar atunci nu a fost lansat.[8]

Cel de-al treilea single a fost „Azi NU”. Melodia este interpretată în colaborare cu Guess Who. A fost urcată online, pe Youtube, pe 25 februarie 2010,[9] iar videoclipul a fost lansat în noaptea dintre 27 și 28 mai pe Kiss TV și mai târziu a apărut și pe YouTube.[10] Muzica este semnată de Agresiv, versurile au fost compuse de Grasu XXL și Guess Who, iar videoclipul a fost regizat de Marian Crișan.[9] Piesa a fost scrisă în 2007, deși Grasu XXL avea melodia în minte încă din 1999.[11] Piesa s-a bucurat de foarte mult succes pe YouTube.

În vara lui 2010 a apărut și videoclipul piesei „Gândul poate ucide”, o colaborare cu Skizzo Skillz.

Albumul Oameni a fost lansat oficial de casa de discuri Cat Music pe 25 noiembrie 2010.[12] Acesta conține colaborări cu Maximilian, Spike, Guess Who, Alex Velea, Tranda, George Hora, JJ, Faibo X, Suky, Bitză, Agresiv, Lucia Dumitrescu, Smiley, Nicalai și Fely.

Printre melodiile aflate în tracklist exista și „Dă-te mai așa”.[13] Videoclipul piesei a fost lansat în noaptea dintre 16 și 17 decembrie 2010 pe canalul de YouTube al celor de la Okapi Sound.[14] Filmările au avut loc în luna noiembrie la Buftea, în regia lui Spike (The Evil Twin Studio).[14]

În noiembrie 2010, atunci când a fost lansat albumul, acesta a fost invitat la un interviu la sediul Monden.info și a spus:

„Dacă nu mă înșel, prima piesă a fost «Tango», iar a doua «La vremuri noi, oameni noi» (exact când am întâlnit oamenii noi).
În 2007 nu știam ce se întâmplă cu noi – nici la Okapi… Era o harababură totală.
Am trecut de la «hai să lansăm noi pe net» la «hai să semnăm cu o casă de discuri, că au ales ei single-ul Turnin'», dup aia ne-am întâlnit cu Dorian și cu Ochiu[15], am făcut «Azi NU»... Până la urmă am ajuns aici. S-a întârziat că s-a întârziat...”
Cântărețul a spus un alt motiv pentru care a întârziat lansarea:

„O altă chestie pentru care s-a întârziat albumul a fost Gazeta Sporturilor, pentru că în prima instanță ei au vrut albumul. Dar le-au scăzut vânzările proporțional cu trecerea timpului: primele vreo 2, 3, 4, 5 au fost niște boom-uri și după aia au scăzut drastic. Până am ajuns eu să scot albumul ei s-au sucit, ne-au și ținut pe loc aproximativ juma' de an... Dar până la urmă e alegerea lor. Eu n-am nicio problemă. De când a scăpat albumul pe net s-a dus foarte mult.”
Întrebat de ce a ales să semneze cu Cat Music, Grasu XXL a răspuns:

„Eu lucrez cu Cat Music din '99, de la Personajul Negativ[16], dar au ales ei single-ul ăla («Turnin'») și până la urmă e o cale mai ușoară cumva, îți fac ei drumul mai ușor - ei plătesc costurile de producție la clipuri... Cam ăsta a fost motivul Cat Music. N-a fost altul.”
ManUs.!?
ManUs.!?
Administrator.
Administrator.

Mesaje : 64
Data de înscriere : 22/11/2011
Varsta : 26
Localizare : Reghin , Judet Mures , La mine in casa

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum