Hip-Hop Star
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Guess Who

In jos

Guess Who    Empty Guess Who

Mesaj  ManUs.!? Mar Noi 22, 2011 10:19 am

Guess Who, pe numele lui real Laurentiu Mocanu, se numara printre cei mai apreciati artisti hip-hop la ora actuala din Romania.

A fost unul din "copiii teribili" ai generatiei hip-hop de sub aripa trupei Parazitii, pe vremea cand canta alaturi de Zekko, in trupa Anonim.

Date generale despre Guess Who
Nume: Laurentiu Mocanu

Data nasterii: 2 iunie 1986

Zodia: Gemeni

Locul nasterii: Bucuresti


Culoarea ochilor: Caprui

Culoarea parului: Brunet

Site oficial: guess-who.ro



Cine este Guess Who?
Laurentiu Mocanu s-a nascut pe 2 iunie 1986 in Bucuresti, fiind cel de-al doilea copil in familie. El mai are o sora pe nume Andreea.

Prima sa reprezentatie a avut loc in 2001 si de atunci colaborarile au curs din ce in ce mai multe, de la an la an.

In 2005 scoate primul material discografic, impreuna cu colegul sau din trupa Anonim, Dragos Zekko, sub egida trupei Parazitii si anume "Hai sa vorbim", album care a beneficiat si de difuzarea a doua clipuri foarte bine primite de public, "Extrema Zilei" si "Inghetata".

Dupa "Hai sa vorbim" si multe alte colaborari, in 2006 se intoarce la mai vechii sai "mentori", realizand impreuna cu Ombladon piesa si videoclipul "Noapte Buna Bucuresti".

Tot in anul 2006, Guess Who a cantat impreuna cu Spike si Parazitii in deschiderea concertului sustinut de rapper-ul 50 Cent in Romania.



Dupa succesul clipului "Noapte buna Bucuresti", se orienteaza catre o cariera solo, concentrandu-se pe conceperea primului sau material discografic, albumul "Probe Audio" lansat in 2009, disponibil pe guess-who.ro.

In primavara 2009 a lansat videoclipul piesei "Tu" impreuna cu Spike, strangand intr-un timp scurt peste un milion de vizionari.

Iata cum si-a descris Laur albumul sau de debut: ""Probe Audio" este primul meu album solo, prima incercare de a fi independent 100%, prima oara cand sunt independent… Pentru asta trebuia sa scot o calitate 100% fresh. "Probe Audio" inseamna 3 ani de probe de studio / texte / instrumentale / certuri / concerte / reusite / piedici. Am langa mine o echipa de oameni talentati: Agresiv si Grasu XXL, cu care m-am sfatuit, am conceput, am lucrat, am terminat. "Probe audio" este albumul de debut, startul, interviul, examenul meu pentru… ce va urma!"



Vocea lui Guess Who a putut fi auzita pe materiale semnate de nume mari ale hip-hop-ului romanesc precum Parazitii, Bitza, Grasu XXL sau Maximilian, lasandu-si amprenta vocala pe 12 albume.

Laur a colaborat cu Parazitii pe albumele "Irefutabil" (2002), "Confort 3" (2005), Cheloo - "Sindromul Tourette" (2003), "Fabricant de gunoi" (2006), Ombladon "Cel mai prost din curtea scolii" (2007), cu Maximilian pe "Volumu' la Maxim...ilian!" (2008) si cu Bitza pe "Sufletul Orasului" (2008).

In afara acestui stil muzical, artistul ii aprecieaza pe Smiley, Stefan Banica si Mihai Margineanu.

In luna februarie, Guess Who si Spike au plecat in TU-r. Turneul a inclus 21 de orase si a adunat peste 16.000 de fani, putand fi declarat cu usurinta una dintre cele mai importante manifestari muzicale ale anului 2010.

Luna aceasta urmeaza sa iasa pe posturile de televiziune clipul piesei "Azi NU". Videoclipul a fost filmat la sfarsitul lunii trecute, la mare, iar piesa apartine lui Grasu' XXL, in colaborare cu Guess Who.

In acelasi timp, artistul si Spike rumeaza sa filmeze videoclipul celui mai recent hit al lor, "PI2De", piesa ce a fost cantata, in premiera, la concertul de incheiere al TU-r-ului.

Intrebat daca ar juca in telenovele, Guess Who a raspuns scurt "Nu", in timp ce la intrebarea daca ar juca intr-un film, raspunsul a fost: "Nu sunt actor de profesie, dar ar fi o provocare".

ManUs.!?
ManUs.!?
Administrator.
Administrator.

Mesaje : 64
Data de înscriere : 22/11/2011
Varsta : 26
Localizare : Reghin , Judet Mures , La mine in casa

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum